Jak připravit elektroskútr nebo elektrotříkolku na zimu?
Pokud patříte k těm milovníkům elektromobility, kteří své stroje využívají jen v teplých měsících, pak je nejvyšší čas zajímat se o to, jak svůj stroj připravíte na zimní spánek. Není to nic složitého, ale je pár kroků, které je dobré dodržet, aby váš elektroskútr nebo elektrotříkolka přečkaly zimu bez úhony. Tak se na to pojďme podívat!
Na zimu v čistotě
Před tím, než svůj elektrostroj uložíte na několik chladných a temných měsíců do garáže nebo sklepa, případně na jiné bezpečné parkovací místo, tak byste jej měli řádně umýt. Během sezóny, kdy jste jej užívali, na něm jistě ulpěla dávka prachu a špíny a byla by škoda, kdyby na stroj působily v době, kdy jej nepoužíváte.
O tom, jak správně mýt svůj elektrostroj, jsme psali v našem předchozím článku, přečíst si jej můžete zde. Pokud bychom ale měli dát jedno základní pravidlo, nikdy na mytí nepoužívejte tlakovou hadici nebo vapku. Stroj by se mohl poškodit. Vždy jej umývejte hadříkem s mikrovláknem, po ruce mějte kyblík s vodou a pro hůře dostupná místa třeba kartáček nebo štětku. S trochou práce tak půjdou všechny nečistoty dolů.
Baterie v teple
Když bude váš stroj čistý a blýskat se, přichází na řadu další důležité body. Jedním z hlavních je baterie, které musíte věnovat extra pozornost. Pokud ji můžete vyjmout, udělejte tak a umístěte ji na suché místo, kde na ni nedosáhne vlhkost a kde se teplota pohybuje mezi 10 a 20 stupni.
Jestliže ale baterii ze svého stroje vyjmout nemůžete, musíte do teplého a suchého prostředí umístit celý elektroskútr nebo elektrotříkolku. Jen tak totiž nedojde k poškozování baterie během chladných dnů. A pokud nemáte možnost zaparkovat na takovém místě, určitě stroj alespoň přikryjte krycí plachtou, která jej ochrání před škodlivou vlhkostí, a také přes baterii přehoďte deku, jež bude udržovat o něco vyšší teplotu.
Dobíjet, dobíjet, dobíjet
Baterii je také třeba pravidelně dobíjet, a to i v případě, že svůj stroj nebudete používat několik měsíců. Dejte si pravidelné intervaly, například jednou za 3 týdny až měsíc, kdy baterii dobijete, čímž zajistíte, že se nebude zkracovat její životnost a výdrž.
Kontrola pneumatik: tlaku i vzorku
Pozornost byste měli věnovat i pneumatikám. Ty byly celou sezónu namáhané a možná potřebují vaši péči. Jako první se zaměřte na tlak: není příliš nízký? Pokud ano, určitě jej doplňte, a to i na zimu, jinak by se pneu mohly poškodit. Doporučujeme zkontrolovat také vzorek na pneumatikách a podívat se, jestli není příliš sjetý.
Vnější ochrana? Plachta to zařídí!
Už jsme to zmínili, ale opakování není na škodu. Ať už svůj elektrostroj budete přes zimu parkovat kdekoliv (vždy ale doporučujeme suché a zastřešené místo), měli byste jej přikrýt ochrannou plachtou. V naší nabídce najdete třeba tuto, která díky svým štědrým rozměrům schová skútr i tříkolku a ochrání před prachem, špínou. Zamezí také případnému poškození laku, ke kterému by mohlo dojít, pokud je stroj zaparkovaný na místě, kde se kolem něj bude hodně chodit a třeba by do něj mohl někdo nedopatřením narazit.
Dejte nám vědět, jestli svůj elektrostroj plánujete využívat i přes zimu, nebo mu dopřejete odpočinek. A pokud se toho nebojíte a budete vozovky brázdit i v méně příznivém počasí, nezapomeňte nás sledovat pro další tipy, jak na bezpečnou jízdu, i když je venku nevlídno.
Doufáme, že vám naše tipy pomohly. Pokud vám mezi nimi cokoliv schází, spojte se s námi e-mailem, telefonem nebo prostřednictvím naší facebookové skupiny, kde sdružujeme milovníky elektromobility a sdílíme tipy, triky, radosti i strasti.