Parkování elektrostrojů: jak bezpečně zaparkovat vozidlo ve městě i v budově?

Parkování je jedno velké téma. Zejména pokud svůj elektrostroj využíváte pro časté cesty například do měst, která jsou ne vždy uzpůsobena všem typům vozidel a dostatečnému množství dopravních prostředků, jistě víte, že to někdy může být pořádný oříšek. Proto jsme se rozhodli toto téma rozebrat v našem článku. Zaměříme se na parkování elektrostrojů, jak bezpečně zaparkovat vozidlo ve městě i v budově a jak svého pomocníka ochránit před nepříznivým počasím. 

Elektroskútry (a vlastně skútry i motorky obecně) mají jednu velkou výhodu: jsou oproti jiným dopravním prostředkům skladné a vejdou se kamkoliv. Oceníte to především ve chvíli, kdy ve městě hledáte parkovací místo a zjišťujete, že jsou všechna plná. Váš elektrostroj se totiž vejde i tam, kam auto rozhodně ne, a tak je jeho dočasné umístění na některém městském prostranství o něco snazší. 

Myslete i na ostatní

I přes to však jedno z nejdůležitějších pravidel parkování elektroskútrů zní, abyste parkovali tam, kde nikomu nebudete překážet, a zároveň jste dodržovali všechna pravidla - i ta etická. Parkujte tedy jen na místech, která jsou k tomu určena, vždy myslete na ostatní účastníky provozu a pokud si pro parkování s elektroskútrem zaberete parkovací místo, dodržujte jeho rozmezí a nepřesahujte do dalšího prostoru. 

Místa jen pro vás 2_1

Další dobrou zprávou je, že například Praha (resp. některé její městské části) stále rozšiřuje parkovací místa pro jednostopá vozidla. Nachází se většinou mimo zóny placeného stání a jejich velikost se liší, často se na ně vejde až šest (elektro)strojů. Takové místo pro jednostopé vozidlo poznáte tak, že je označené písmenem P a vedle něj najdete piktogram motocyklu a jízdního kola. Přesně tak, na těchto místech totiž může parkovat i ten, kdo jede na kole nebo (elektro)koloběžce.

Zabezpečení především

Když už jsme zde zmínili výhody, je na místě zmínit i to, co nám může udělat vrásky na čele. Jedná se samozřejmě o bezpečnost, jelikož odcizit (elektro)skútr nebo motorku může být leckdy jednodušší než automobil. Všemu se však dá předejít. Základem je samozřejmě pořádné uzamčení stroje, na to nikdy nezapomínejte. Používejte bytelný zámek - my máme v nabídce tento pevný s reflexními prvky, který navíc dostanete se dvěma klíči. 

Naše stroje často nabízí vestavěné bezpečnostní prvky, jako jsou uzamčení řidítek nebo zadní brzdy a ty doporučujeme kombinovat s pevným řetězovým zámkem. Psychologie hraje v případě zlodějů významnou roli. Pokud uvidí stroj silně zabezpečený řetězem, může je to odradit od pokusu o krádež. Naopak neviditelné zabezpečení může zloděje podnítit k pokusu o krádež stroje dříve, než zjistí, že je to nemožné.

Parkování v budově 1

Jestliže máte štěstí a vlastníte parkovací stání v místě svého bydliště, věříme, že máte o starost míň. Ať už se jedná o zahradu nebo pronajaté / vlastní místo před domem nebo v garáži - v případě, že bydlíte v bytové jednotce nebo panelovém domu. Ne všude ale tato možnost je a pak může nastat sáhodlouhé přemýšlení, kam svůj elektrostroj umístit ve chvíli, když jste doma. Jednou možností je sklepní kóje, kde je váš pomocník v bezpečí. Opět ale upozorňujeme, že zamykat musíte nejen svůj elektrostroj, ale i kóji samotnou. Případů, kdy v panelových domech došlo ke krádežím ve sklepě, je nespočet.  

Další možností je parkovat svůj elektroskútr nebo elektrotříkolku ve společných bytových prostorách - třeba v rohu nevyužívané chodby nebo zkrátka někde, kde nebude stroj nikomu překážet. V tomto případě však doporučujeme mít souhlas ostatních nájemníků / vlastníků a sousedů. Ne každému se totiž tato situace může líbit a je lepší se zeptat předem, než potom řešit případné stížnosti. 

Ochrana před špatným počasím

Pokud svůj stroj musíte zaparkovat venku (ať už dlouhodobě nebo jen na chvíli) a zrovna prší, sněží nebo je zkrátka nevlídno, doporučujeme jej vždy přikrýt něčím, co jej ochrání před zbytečnými nánosy vody, bahna, padáním krup a další.  Nejefektivnější je tato nepromokavá krycí plachta, kterou můžete použít pro krátkodobou ochranu stroje při špatném počasí. 

Ohledně toho, jak o stroj pečovat - a to i ve chvíli, kdy přichází chladnější měsíce nebo když jej plánujete delší dobu nevyužívat, jsme psali v jednom z našich starších článků. Doporučujeme si ho přečíst, abyste měli všechny potřebné informace nejen o tom, jak stroj chránit před škodlivými vlivy počasí, ale i jak se chovat k bateriím nebo pneumatikám. 

Pokud máte jakékoliv dotazy týkající se nejen parkování, ale elektromobility obecně, neváhejte se s námi spojit e-mailem, telefonicky nebo se připojte do naší facebookové skupiny, kde řešíme nejrůznější témata - právě včetně parkování a zkušeností, které s přechováním elektrostrojů máte.