Parkování elektrostrojů: jak bezpečně zaparkovat vozidlo ve městě i v budově?
Parkování je jedno velké téma. Zejména pokud svůj elektrostroj využíváte pro časté cesty například do měst, která jsou ne vždy uzpůsobena všem typům vozidel a dostatečnému množství dopravních prostředků, jistě víte, že to někdy může být pořádný oříšek. Proto jsme se rozhodli toto téma rozebrat v našem článku. Zaměříme se na parkování elektrostrojů, jak bezpečně zaparkovat vozidlo ve městě i v budově a jak svého pomocníka ochránit před nepříznivým počasím.
Elektroskútry (a vlastně skútry i motorky obecně) mají jednu velkou výhodu: jsou oproti jiným dopravním prostředkům skladné a vejdou se kamkoliv. Oceníte to především ve chvíli, kdy ve městě hledáte parkovací místo a zjišťujete, že jsou všechna plná. Váš elektrostroj se totiž vejde i tam, kam auto rozhodně ne, a tak je jeho dočasné umístění na některém městském prostranství o něco snazší.
Myslete i na ostatní
I přes to však jedno z nejdůležitějších pravidel parkování elektroskútrů zní, abyste parkovali tam, kde nikomu nebudete překážet, a zároveň jste dodržovali všechna pravidla - i ta etická. Parkujte tedy jen na místech, která jsou k tomu určena, vždy myslete na ostatní účastníky provozu a pokud si pro parkování s elektroskútrem zaberete parkovací místo, dodržujte jeho rozmezí a nepřesahujte do dalšího prostoru.
Místo jen pro vás
Další dobrou zprávou je, že například Praha (resp. některé její městské části) stále rozšiřuje parkovací místa pro jednostopá vozidla. Nachází se většinou mimo zóny placeného stání a jejich velikost se liší, často se na ně vejde až šest (elektro)strojů. Takové místo pro jednostopé vozidlo poznáte tak, že je označené písmenem P a vedle něj najdete piktogram motocyklu a jízdního kola. Přesně tak, na těchto místech totiž může parkovat i ten, kdo jede na kole nebo (elektro)koloběžce.
Zabezpečení především
Když už jsme zde zmínili výhody, je na místě zmínit i to, co nám může udělat vrásky na čele. Jedná se samozřejmě o bezpečnost, jelikož odcizit (elektro)skútr nebo motorku může být leckdy jednodušší než automobil. Všemu se však dá předejít. Základem je samozřejmě pořádné uzamčení stroje, na to nikdy nezapomínejte. Používejte bytelný zámek - my máme v nabídce tento pevný s reflexními prvky, který navíc dostanete se dvěma klíči.
Naše stroje často nabízí vestavěné bezpečnostní prvky, jako jsou uzamčení řidítek nebo zadní brzdy a ty doporučujeme kombinovat s pevným řetězovým zámkem. Psychologie hraje v případě zlodějů významnou roli. Pokud uvidí stroj silně zabezpečený řetězem, může je to odradit od pokusu o krádež. Naopak neviditelné zabezpečení může zloděje podnítit k pokusu o krádež stroje dříve, než zjistí, že je to nemožné.
Parkování v budově
Jestliže máte štěstí a vlastníte parkovací stání v místě svého bydliště, věříme, že máte o starost míň. Ať už se jedná o zahradu nebo pronajaté / vlastní místo před domem nebo v garáži - v případě, že bydlíte v bytové jednotce nebo panelovém domu. Ne všude ale tato možnost je a pak může nastat sáhodlouhé přemýšlení, kam svůj elektrostroj umístit ve chvíli, když jste doma. Jednou možností je sklepní kóje, kde je váš pomocník v bezpečí. Opět ale upozorňujeme, že zamykat musíte nejen svůj elektrostroj, ale i kóji samotnou. Případů, kdy v panelových domech došlo ke krádežím ve sklepě, je nespočet.
Další možností je parkovat svůj elektroskútr nebo elektrotříkolku ve společných bytových prostorách - třeba v rohu nevyužívané chodby nebo zkrátka někde, kde nebude stroj nikomu překážet. V tomto případě však doporučujeme mít souhlas ostatních nájemníků / vlastníků a sousedů. Ne každému se totiž tato situace může líbit a je lepší se zeptat předem, než potom řešit případné stížnosti.
Ochrana před špatným počasím
Pokud svůj stroj musíte zaparkovat venku (ať už dlouhodobě nebo jen na chvíli) a zrovna prší, sněží nebo je zkrátka nevlídno, doporučujeme jej vždy přikrýt něčím, co jej ochrání před zbytečnými nánosy vody, bahna, padáním krup a další. Nejefektivnější je tato nepromokavá krycí plachta, kterou můžete použít pro krátkodobou ochranu stroje při špatném počasí.
Ohledně toho, jak o stroj pečovat - a to i ve chvíli, kdy přichází chladnější měsíce nebo když jej plánujete delší dobu nevyužívat, jsme psali v jednom z našich starších článků. Doporučujeme si ho přečíst, abyste měli všechny potřebné informace nejen o tom, jak stroj chránit před škodlivými vlivy počasí, ale i jak se chovat k bateriím nebo pneumatikám.
Pokud máte jakékoliv dotazy týkající se nejen parkování, ale elektromobility obecně, neváhejte se s námi spojit e-mailem, telefonicky nebo se připojte do naší facebookové skupiny, kde řešíme nejrůznější témata - právě včetně parkování a zkušeností, které s přechováním elektrostrojů máte.