Jak vybrat správnou helmu?

Jak vybrat správnou helmu?

Naším nejdůležitějším heslem je “Bezpečnost především”. Není proto divu, že se v tomto článku chystáme rozebrat helmy: součást výbavy, která je v rámci bezpečné jízdy tou vůbec nejdůležitější. Jak vybrat správnou helmu na skútr a podle čeho je rozlišujeme? Který typ je vhodný pro pomalejší stroje a který byste si měli pořídit v případě, že ve vašem vozovém parku jsou kromě elektroskútrů nebo elektrotříkolek i silnější stroje? 

 

Dobře padnoucí helma je naprostým základem každého, kdo vlastní skútr nebo motorku - a to běžného typu nebo elektro. Jejím primárním účelem je samozřejmě ochrana před úrazem hlavy, není to ale její jediná funkce. Pokud disponujete helmou s plexisklem přes obličejovou část, dostává se vám ochrany před prachem, hlínou a hmyzem během jízdy. Máte tak jistotu, že vás nic neohrozí nebo nebude rozptylovat. 

 

Celková ochrana jako nejbezpečnější varianta

Existují helmy otevřené a uzavřené - ty chrání kromě hlavy i tvář a bradu. Z této druhé kategorie byste měli vybírat především ve chvíli, kdy vlastníte nejen náš elektroskútr nebo elektrickou tříkolku, ale i motorku o vyšší konstrukční rychlosti. Disponuje totiž kromě vysoké ochrany hlavy také prvkem sahajícím před bradu, který v případě nárazu ochrání vaši čelist a tvář. Vše je navíc spojeno sklem chránícím obličej, máte tedy jistotu bezpečí. Nevýhodou této helmy je vyšší hmotnost a pořizovací cena. 

EP (2)

Bez štítu pro pomalou jízdu

Oproti tomu otevřené helmy jsou pro milovníky (elektro)skútrů o něco běžnější. I zde však máte na výběr z více typů. Pořídit si můžete zcela otevřenou helmu, která nemá žádný výklopný štít ani ochranu očí a je určená pouze pro velmi pomalou a klidnou jízdu. Svým tvarem připomíná retro helmy a mnozí ji využívají pro jízdu ve městě. Vždy byste k ní měli mít brýle, které vás ochrání před muškami nebo prachem, a tedy zajistí o něco bezpečnější jízdu a také komfort.

EP (3)_1

Štít chrání před hmyzem i pískem

Druhým typem jsou otevřené helmy s výklopným štítem, pro které již brýle zpravidla nepotřebujete. Štít totiž spolehlivě plní jejich funkci a zamezuje prachu nebo hmyzu, aby se dostaly do vaší tváře a očí. My tento typ helmy máme v nabídce a můžete ji u nás pořídit v červené nebo černé barvě a různých velikostech. Věříme, že díky všem ochranným prvkům budete na svém elektrostroji v bezpečí, a díky vychytávkám, jako je třeba větrání, bude vaše jízda plná pohodlí.

EP (4)_1

A jaké jsou další body, kterým byste měli věnovat pozornost?

  • Velikost: Helma by rozhodně neměla být volná, měla by být dostatečně těsná, ale neměla by vás v kterékoliv části hlavy tlačit.
  • Utažení pod bradou: Pásek by vás neměl škrtit, aby ale dokonale plnil svou funkci, neměl by být volný. Vždy byste měli být schopni do něj dát jen dva prsty, tak poznáte, že jste jej správně utáhli. Také se zaměřte na jeho materiál, je důležité, aby byl pevný a bytelný a aby se lehce nepřetrhl.
  • Materiál: Skořepina, z níž je helma vyrobená, by měla být ze silného a odolného materiálu. Uvnitř by měla být tlumící vrstva. 
  • Zamlžení: Chtě nechtě, sklo, které chrání oči a obličej, se v některých podmínkách může zamlžit. Zvažte nalepení folie, která toto zamlžení eliminuje nebo použití specializovaného spreje. 


Jestli při výběru správné helmy potřebujete pomoc, neváhejte se nám ozvat na e-mail, případně na telefon, rádi vám se vším poradíme. O radu si můžete říct i v naší facebookové skupině, kde jsou zkušení motoristé a milovníci elektrostrojů, kteří se rádi podělí s modely, které vyhovují právě jim. Tak bezpečné jízdě zdar!