Recyklace baterií v elektromobilitě

Recyklace baterií v elektromobilitě

Téma recyklace se ve spojení s elektromobilitou skloňuje čím dál častěji. Ať se o stroj staráme sebelépe, jeho části, a to včetně baterie, mají jen omezenou životnost. Co s jeho částmi následně provést, abychom byli ohleduplní k planetě a postupovali podle pravidel? A jak k recyklaci baterií v elektromobilitě přistupujeme my?

Nová aktualizace směrnice z EU

Nejsme jediní, koho toto téma zajímá a kdo se jím zabývá. Dostalo se i do pater nejvyšších, tedy do Evropské unie. V červnu roku 2023 byla přijata aktualizace směrnice EU o bateriích, která má zajistit, že baterie, kterým skončí životnost, budou poté znovu použity a repasovány nebo recyklovány. 

Ještě o něco lepší baterie a šetrnější nakládání s nimi

Směrnice reaguje na rostoucí popularitu elektromobility a na predikci, že do roku 2030 by se na komunikacích v rámci Evropské unie mělo pohybovat minimálně 30 milionů elektromobilů s nulovými emisemi. Vzhledem k tomu, že množství baterií ještě stoupne, je cílem zajistit, aby byla jejich výroba, používání a následné nakládání s nimi, které nastane po skončení jejich životnosti, co nejudržitelnější. Baterie by navíc měly být ještě odolnější a výkonnější. Máme se tedy na co těšit! 

Nová kategorie od EU

Do hledáčku Evropské unie se dostalo i téma baterií pro elektroskútry a elektrokola. Poslanci Evropského parlamentu totiž vyzvali k tomu, aby byla vytvořena nová kategorie pro tzv. lehké dopravní prostředky, kam spadají právě tyto dva druhy elektrostrojů, které jsou pro nás zásadní. Tato nová sekce by se zařadila vedle stávajících: automobilových, průmyslových a přenosných bateriích. 

Odebrání baterií ve sběrném dvoře

Abychom se vrátili zpět k recyklaci a tomu, jak k ní přistupujeme my v Elektropower. Jsme si vědomi toho, že právě toto téma může být pro některé ožehavé, proto vedeme co nejzodpovědnější přístup. Baterie lze odevzdat u nás v Třeboni, stejně tak je lze odevzdat ve sběrném dvoře. Zkuste se podívat ve svém okolí, zda máte v blízkosti prodejnu nebo sběrné místo, kde jsou povinni baterie přijmout. 

 

Je samozřejmé, že baterie a elektrostroje obecně jsou užitné stroje, které nevydrží věčně. Jejich životnost můžete prodloužit tak, že se o baterie i další části stroje budete správně starat. Jak na to, to jsme popsali v jednom z našich článků. A pokud by vás zajímaly další tipy ze světa mobility, nezapomeňte se přidat do naší facebookové skupiny, kde pravidelně sdílíme tipy, triky, radosti i strasti.