Odzimování elektrostrojů: Jak připravit svůj elektrostroj na novou sezónu

Odzimování elektrostrojů: Jak připravit svůj elektrostroj na novou sezónu

Pomalu se blíží teplejší měsíce, tedy doba, kdy si svých elektrostrojů můžeme užívat co nejvíce a i pohodlně. Můžeme je probudit ze zimního spánku a připravit je na další zdolané kilometry. Co vše je třeba na jaře udělat v rámci odzimování elektrostroje a jak je připravit na nadcházející sezónu? To se dozvíte v tomto článku, kde vám představíme ty základní body, které jsou za nás nutností! 

Baterie 

Začneme úplně od základů a od těch nejnutnějších věcí. Baterie je bezesporu jednou z nich. Na stav a kondici baterie bude mít vliv to, jak jste ji připravili na zimní období a jak jste se o ni v chladných měsících starali. Jestliže váš elektrostroj parkoval přes zimu v místě, kde byla stabilní teplota alespoň 10 stupňů nad nulou a pravidelně jste stroj dobíjeli, vše by mělo být v pořádku. Pokud zimu přečkal někde, kde byly teploty okolo nuly, nebo dokonce pod ní, je důležité, zda jste baterii vyjmuli a umístili do teplejšího prostoru. 

 

Ať tak, či tak, určitě ji před první jízdou zkontrolujte. Jak se nabíjí, jak funguje a vše řádně prozkoumejte. Pokud si všimnete jakýchkoliv abnormalit, zvažte pořízení nové baterie, která vám bude sloužit, a samozřejmě se o ni řádně starejte. 

Brzdy

Další prvek, který je nesmírně důležitý pro bezpečnou jízdu. Před jízdou určitě zkontrolujte, že brzdy fungují tak, jak mají, a že nikde u těsnění nedochází k úniku brzdové kapaliny pokud máte hydraulické brzdy. Zároveň se zaměřte na brzdové destičky a zda nejsou nikde opotřebené a není třeba je vyměnit.  Pokud byste narazili na jakýkoliv problém, obraťte se na nás, rádi vám poradíme, případně nasměrujeme, kdo by vám mohl pomoci s jeho vyřešením. 

Pneumatiky

Je asi evidentní, že bez pneumatik by nebyla jízda. Věnujte jim proto dostatečnou pozornost. Zkontrolujte jejich tlak, ventily a také vzorek. Kontrola tlaku je po dlouhé zimě asi nejdůležitější, jelikož podhuštěné pneumatiky budou mít dopad na dojezd a budou se více namáhat motor a baterie. Dále je nutné zkontrolovat i hloubku vzorku na pneumatikách, i to má totiž vliv na bezpečnou jízdu. Na jaře je často deštivo nebo jsou mokré vozovky, proto hluboký vzorek na pneumatikách je nutností. Jestliže je váš vzorek už sjetý, neváhejte a pořiďte svému stroji nové obutí. 

 

Světla 

Na silnici musíte být vidět. Před první jarní jízdou proto zkontrolujte, jak dobře funguje vaše osvětlení vepředu, vzadu, brzdová světla, případně všechna, která máte na svém stroji k dispozici. Seřiďte je, ujistěte se, že svítí dostatečně a že vás nejen zviditelní ve tmě, ale i vám pomůžou s bezpečnou jízdou. A pokud narazíte na nějaký nedostatek, neváhejte žárovky vyměnit.  

Další prvky, které používáte a pomáhají vám v bezpečné jízdě

Má váš stroj držák na telefon s USB zapojením, který využíváte pro navigaci? Nezapomeňte zkontrolovat, zda funguje, jestli jej můžete využívat a jestli není potřeba vyměnit například kabel. Zkontrolujte také šrouby a spoje, nezapomeňte ani na zdánlivé maličkosti jako košík nebo držák věcí. Jsou dobře připevněné, uvezou váš náklad a neuvolní se? Máte dostatečně připevněná zpětná zrcátka? Všechny tyto prvky je nutné zkontrolovat, uvidíte, že díky tomu si sezónu užijete ve větším pohodlí. 


Pokud byste měli dotazy nebo potřebovali radu, neváhejte se na nás obrátit. Jsme k dispozici na telefonu i e-mailu. A nezapomeňte se také připojit do naší facebookové skupiny, kde my i další milovníci elektromobility sdílíme tipy a triky pro bezpečnou jízdu, kterou si užijete.