Ve městě s elektrostrojem: Jak na zodpovědnou jízdu a pohyb?

Ve městě s elektrostrojem: Jak na zodpovědnou jízdu a pohyb?

Praktičnost a pohodlí. To jsou hlavní přednosti elektrostrojů, kvůli kterým si je pořizujeme. Usnadňují nám každodenní přemisťování z místa na místo a jsou velkými pomocníky i ve městě, kde je kolikrát velký provoz a problém zaparkovat. Nicméně čím větší město, tím většinou existuje více pravidel, jak se pohybovat, kde parkovat, dobíjet a jak se chovat. Jak tedy na zodpovědný pohyb po městě s elektrostrojem? Přinášíme několik obecných tipů, které vám dají solidní základ. 

 

Dodržujte pravidla silničního provozu 

Naprostý základ, který je nutný dodržovat za všech okolností. Přednosti, zařazování do pruhů a další věci musíte mít zcela pod kontrolou. Nezapomeňte, že po městě se pohybují i jiné dopravní prostředky než auta a motorky, myslete na autobusy, trolejbusy nebo tramvaje, které mohou být zrádné a mají vždy přednost! Mějte vždy přehled co se děje okolo vás, při odbočování se nebojte kouknou i přes rameno aby jste se ujistili, že cesta je bezpečná. 

 

Plánujte svou trasu

Tento tip se hodí především v případě, že vjíždíte do města, v němž jste se ještě nikdy nepohybovali. Předem si zjistěte trasu, podle mapy si nastudujte možné rizikové úseky a zorientujte se alespoň obecně v tom, jak celé město vypadá. Všeobecně je lepší se vyhnout rušnějším cestám a užívat si klidnější jízdu mimo silně vytížené cesty. 

 

Zkontrolujte si stav své baterie 

Toto pravidlo je taková alfa omega všech řidičů elektrostrojů a nezáleží přitom, zda budete jezdit po městě nebo ne. Vaše baterie by měla být vždy před jízdou dobitá, abyste si byli jistí, že se zvládnete vrátit zpět. A pokud vás čeká delší cesta, měli byste vědět, kde si svůj stroj můžete dobít. Je lepší být připraven než překvapen. A ti, kdo mají rádi jistotu, si samozřejmě mohou svou nabíječku vozit pro jistotu všude s sebou. Zabalte ji ale do něčeho měkkého nebo ji vozte v batůžku tak, aby se eliminovaly vibrace způsobené jízdou, které působí na nabíječku, a nedošlo tak k jejímu poškození.

 

Podívejte se na lokální pravidla města

Některé správní celky mohou mít svou vlastní úpravu pravidel pro elektroskútry a elektrovozy, proto pokud se chystáte do nového města, doporučujeme si zkontrolovat, zda tam na vás nečekají nějaké vychytávky. Obzvlášť si dejte pozor, kde můžete svůj stroj zaparkovat, aby vás pak nepřekvapila pokuta za špatné parkování. 

Používejte ochranné pomůcky

Elektrostroje jsou skvělé, ale stále je třeba mít na paměti, že v provozu jste výrazně menší než například auto a nepozorný řidič vás může přehlédnout. Proto buďte vždy opatrní, předvídejte, co se může stát a používejte ochranné pomůcky jako reflexní vestu a samozřejmě přilbu ať jste v provozu lépe vidět. V případě potřeby se nebojte použít klakson ať na sebe upozorníte. O tom, co by vám na elektrostroji nemělo chybět za žádných okolností, jsme psali v našem článku, tak si jej pro úplnost nezapomeňte přečíst!

 

Na závěr ještě doplníme, že není od věci přidávat se do facebookových skupin měst a městských částí, kde se také mohou objevovat novinky a tipy na pohyb ve městě s elektrostroji. A samozřejmě se nezapomeňte přidat do naší facebookové skupiny, kde pravidelně sdílíme rady naše i ostatních milovníků Elektropower a elektromobility. Tak jízdě zdar!