Jak si vybrat vhodný elektroskútr nebo elektrotříkolku

Přemýšlíte, že rozšíříte svůj vozový park a přemýšlíte, jak si vybrat elektroskútr nebo elektrotříkolku? Jsme tu pro vás. V tomto článku se zaměříme na některé aspekty, které byste měli před koupí zvážit, a zjistíte, který stroj nebo model je ten pravý pro vás a vaše potřeby. 

Před koupí je třeba si ujasnit, jak stroj plánujete využívat. Budete jej využívat na přejíždění po městě, nebo jej občas s sebou vezmete i do přírody? Dále je důležité si uvědomit, že to nejsou stroje na výlety jako elektrokola. Jedná se o pomocníky, které mají zpříjemnit každodenní rutinu a výrazně uspořit náklady na dopravu. Budou to vaši parťáci na cesty do práce, pro nakupování nebo vyřizování věcí ve svém okolí.

Jak si vybrat vhodný elektroskútr nebo elektrotříkolku

Onyx

Skútr se dvěma bateriemi, nastavitelnou sedačkou, velkými koly pro pohodlné přejezdy kdykoliv a kamkoliv. Model nabízíme ve dvou velikostech.   

DeLuxe 6+

Tříkolka vhodná pro seniory nebo ty, kteří mají problémy s pohybovým aparátem. Synonymem pro ni je pohodlí a stabilita, ideální pro kratší přejezdy. 

Nexus

Motorka s vyšší konstrukční rychlostí, a to až 45 km/hod. Je k ní třeba řidičské oprávnění a má spoustu bezpečnostních prvků proti krádeži.  

Řidičské oprávnění

Začneme obecně. Na naše stroje (a také na všechny elektrostroje, které nemají vyšší konstrukční rychlost než 25 km/hod a výkon 1000 W) nepotřebujete řidičské oprávnění. V opačném případě pak už stroj podléhá registraci, proto si dávejte velký pozor na elektroskútry (případně elektrokoloběžky, pokud je používáte), které jezdí vyšší rychlostí, mají větší výkon, nebo porušují zákon v obou případech. Při konfrontaci s policií budete zodpovědní za porušení zákona vy a z toho v dnešní době pro vás vyplývají nemalé sankce.

Ač k jízdě s našimi stroji nepotřebujete řidičské oprávnění, vždy doporučujeme, abyste perfektně znali pravidla silničního provozu a nikdy neusedali za řidítka pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek. Základní pravidla a otázky, se kterými se v rámci elektromobility setkáváme, jsme sepsali v jednom z našich článků, tak si jej přečtěte, ať víte, co očekávat. A nyní už ke konkrétním aspektům, které je třeba před koupí zvážit.

Budete jezdit do kopců nebo po rovině?

Platí, že čím kopcovitější terén, tím větší výkon budete potřebovat. Není to však jediná veličina, kterou je nutné sledovat. V kopcovitém terénu hraje důležitou roli samotná váha stroje a váha jezdce. Důležitá je v tomto ohledu i kapacita baterií zajišťujících dojezd. Vzhledem k tomu, že v kopcovitém terénu je motor stroje mnohem více namáhán, využívá více energie, a maximální dojezd se tím snižuje. 

Na rovinkách si naopak vystačíte s menším výkonem motoru i nižší kapacitou baterie. Kvalifikovaný prodejce by Vám měl být schopný navrhnout nejlepší řešení, které bude vyhovovat vašim potřebám a lokalitě, kde stroj budete využívat. My vám rádi poradíme na naší prodejně, přes telefon nebo e-mail, nebo se přidejte do naší facebookové skupiny, kde sdílíme rady, tipy a triky.

Rozměry a hmotnost

Ne každý má dostatek volných prostor, a proto se při rozhodování stávají klíčovým prvkem i rozměry. Všeobecně jsou naše elektrické skútry velmi skladné, u elektrických tříkolek je pak třeba většího prostoru na skladování. Nezapomeňte se také zamyslet nad tím, kde budete svůj stroj parkovat. Pokud máte rodinný dům nebo zahradu, určitě s tím nebude problém, jestliže bydlíte v bytových jednotkách a panelácích, zjistěte si dopředu podmínky a zda můžete skútr či tříkolku nechat v kolárně, sklepě nebo společných bytových prostorách.

Dalším důležitým faktorem je hmotnost. Některé naše modely, třeba naše novinka Arko, váží pouhých 32 kg, nosnost mají ale až 110 kg. Budete s ním tedy moci bez problémů manipulovat. Jiné, třeba Nova M4, jsou o něco těžší: váží 59 kg a podle toho se také odvíjí jejich optimální užití. U elektrických tříkolek je hmotnost ještě vyšší, odráží se to ale v komfortu jízdy a i proto jsou vhodné především pro lidi, kteří mají problémy s pohybovým aparátem nebo preferují maximální pohodlí nad skladností. Celkově platí, že čím nižší hmotnost, tím větší komfort řízení a lepší ovladatelnost celého stroje. Hmotnost výrazně ovlivňuje druh baterií, o kterých si povíme v následujícím bodě. 

Gelová nebo lithiová baterie?

Při výběru máte na výběr většinou ze dvou druhů baterií - tzv. olověné – gelové nebo lithium-iontové baterie. Každý typ baterií má své výhody i nevýhody. Pojďme se na ně podívat.

Olověná – gelová baterie – její nespornou výhodou je nižší pořizovací cena a bezporuchovost. Mezi nevýhody této baterie patří výrazně vyšší hmotnost a nutnost stroj po každé jízdě dobíjet. Pravidelným dobíjením totiž maximalizujete životnost baterií. Málo kdy se tento typ baterií dělá jako vyjímatelný a lze je tedy nabíjet pouze připojením nabíječky do stroje. Tento typ baterií je vhodný, pokud máte pro svůj stroj kryté místo se zásuvkou v jeho dosahu.

Lithium-iontové baterie – jsou oproti gelovým bateriím velmi lehké (o cca 60 %), takže se často umisťují do vyjímatelných boxů. Díky tomu můžete celou baterii ze stroje vyjmout a nabíjet mimo stroj. Tyto baterie nejsou tak náročné na pravidelné dobíjení, jako je tomu u gelových baterií, ale i tak je doporučujeme po každé jízdě dobíjet. Takové zacházení bateriím svědčí a díky tomu dokážete z jejich celkové životnosti dostat maximum. Nevýhodou těchto baterií je jejich vyšší pořizovací cena o 40-60 % oproti olovo-gelovým bateriím, což se následně projevuje i v kupní ceně stroje.

Jaké brzdy: kotoučové nebo bubnové?

S tímto dotazem se setkáváme velmi často. Všeobecně koluje domněnka, že kotoučové brzdy jsou vždy lepším řešením, ale není tomu tak. Při nízkých váhách strojů a rychlostech do 25 km/h je účinnost obou brzd prakticky totožná. Velkým rozdílem je ale to, že bubnové brzdy jsou extrémně nenáročné na údržbu a seřízení. Také jejich poruchovost je minimální. Při rychlostech do 40 km/h jsou už kotoučové brzdy o 10 % účinnější, což se projeví v rozdílu brzdné dráhy o cca 1-2 metry. Rozdíl v účinnosti těchto dvou brzdových systémů se začíná výrazně projevovat až s rychlostí přesahující 50 km/h.

Speciální rada navíc!

Jednou z nejdůležitějších otázek, kterou můžete před koupí položit, se týká dostupnosti náhradních dílů. Existují totiž subjekty, které elektrostroje prodávají, ale nejsou schopni zajistit jak dostatečnou kvalitu těchto strojů, tak jejich servis. Výsledkem je, že tyto společnosti často během krátké doby zanikají. Proto doporučujeme sledovat historii společnosti a zeptat se, jestli spolu s nákupem stroje můžete počítat i s náhradními díly v případě poruchy. Seriózní společnost by pro váš stroj měla držet náhradní díly alespoň 3 roky.

Značka Elektropower působí na trhu již 12 let. Pro většinu strojů držíme náhradní díly 5 let, ale i naše první prodané stroje, jejichž stáří je přes 10 let, jsme schopni servisovat a opravit.

To nejdůležitější na konec: bezpečí jízdy

Bezpečná jízda je pro nás alfou a omegou, proto vždy důrazně vyzýváme, abyste během jízdy nosili ochranné prvky. Samozřejmostí je helma, která vás ochrání nejen v případě kolize, ale může zajistit i pohodlnou jízdu, aniž by vám do očí a obličeje lítal všetečný hmyz. O tom, jak vybrat správnou helmu na skútr, jsme napsali článek, podívejte se, co byste při výběru měli zvážit. 

Dále je dobré nosit reflexní prvky, díky nimž budete na vozovce lépe vidět. Ocení je i další účastníci provozu a vy se budete cítit v bezpečí. Základem je reflexní vesta, nebojte se ale přidat i další prvky, například pásky. 

Toto jsou jen základní aspekty, nad kterými byste se měli zamyslet, když začnete nad pořízením elektrostroje uvažovat. Jakmile se rozhodnete, že byste chtěli stroj od Elektropower, přečtěte si náš další článek, kde rozebíráme jednotlivé modely, jejich výhody, nevýhody a možnosti užití. Pro více detailů nás kontaktujte jakýmkoliv způsobem: přes e-mail, telefon nebo naší facebookovou skupinu